Калина – образ України

ID:
1232
Количество прочтений:
1108
Последнее обновление:


Содержание:

Стоїть над водою червона калина...
Віками про неї складають пісні,
- Це образ твій світлий, моя Україно,
Він чистий і ніжний, як цвіт навесні.

Микола Верещака

Калина – жива душа нашої країни. З давніх-давен вважалася символом краси, молодості та любові. Майже в кожному творі українських письменників є згадка про цю тендітну та водночас сильну рослину. Вона супроводжує наш народ протягом всього його існування. Її саджали біля хати, в садах, на могилах загиблих героїв. Нею прикрашали домівки, вінки, короваї. Грона калини зображували на малюнках, вишивали на рушниках та сорочках. Молоді дівчата прикрашали нею волосся та вплітали у вінки. Жоден урочистий день не проходив без чарівної калини, жодної хати не було, де б не ріс кущ червоної красуні. Вона скрізь…вона в наших серцях…вона і є наша Україна.


Переглянути фото в повному розмірі

Деякі відомості про використання калини

Існує майже двісті видів калини по всьому світу. Лише Австралія і Антарктида не мають можливості насолоджуватися її красою. З кори та плодів цієї рослини виробляють барвники. Харчовий - з ягід, а барвник для фарбування шерсті - з кори. Із зібраної після перших заморозків калини готують смачну каву, яка містить надзвичайно багато лікувальних властивостей, особливо для людей із захворюваннями серця.

В народній медицині вона займає одне з перших місць. Її лікувальні можливості не мають меж. Вона першою приходить на допомогу під час застуди та захворювань органів травлення. Використовують для лікування виразки шлунка, діатезу, неврозу, гастриту, гіпертонічної хвороби, захворюваннь серця, печінки та шкіри.

Калину широко застосовують в кулінарії. З плодів готують компоти, желе, чаї, сиропи, киселі, варення, приправи, солодощі.


Переглянути фото в повному розмірі

Калина в творчості та мистецтві

Образ калини – один з найулюбленіших серед українських письменників, піснярів  та художників. Майже в кожного письменника є згадка в творі про цю пишну красуню. Серед найвідоміших: Т. Шевченко, І. Франко, Л. Українка, М. Підгірянка, І. Драч та багато інших. Безліч легенд, загадок, приказок та прислів’їв присвячено калині. Її зображення можна зустріти серед робіт таких художників: Н. Білокінь, Т. Бойко, Т. Пата, М. Примаченко, М. Тимченко.


Переглянути фото в повному розмірі

Роль калини в обрядах та звичаях

Більшість народних звичаїв пов’язано саме з цією чарівною рослиною:

  • на весіллі перед молодими ставили букет з червоної калини, а коровай обов’язково був прикрашений її гроном, щоб наречені жили в мирі, злагоді та любові;
  • якщо ж в родині була дівчина на виданні, батьки під стріху вішали гілки з червоними намистинками, це був знак, що можна засилати сватів;
  • коли в сім’ї народжувався хлопчик, то садили дубок, а коли дівчинка – калину;
  • в давні часи козаку перед далекою дорогою мати давала сік з калиною та хлібину з її гроном;
  • на свято Першої Пречистої (28 серпня) незаміжні дівчата йшли у поля та ліси, шукали там кущ калини, танцювали навколо нього та співали пісні. Після цього зривали кілька ягід і промовляли ім’я коханого або бажали собі скоріше знайти кохання;
  • якщо жінка дуже хотіла народити з сина, то з гілки калинового куща вирізали сопілку, і тоді народжувався хлопчик.


Переглянути фото в повному розмірі

Калина – символ материнства та рідної домівки. Недарма кажуть, що «Калина – образ України». Адже наша Україна – це рідна ненька, яка завжди готова зустріти нас з хлібом і сіллю, захистити та сховати від усіх незгод, приголубити та вибачити всі образи. Бережімо її, вона у нас єдина!

читайте також: Головні українські квіти: фото, символи та значення

Недавние публикации Чуприна: история казаческой прически
Символіка української вишивки: квіти
Дата публикации:
Автор:
Юлия Завгородняя
Хотите еженедельно получать от нас анонсы статей и новостей? Подписывайтесь на рассылку :)

Самовывоз

Адрес: Киев, Украина, Константиновская 56а,
Телефон: +38 044 390 9090
E-mail: kiev@u-f-l.net

Пн.-Вс.: 8:00-22:00
Киев — бесплатная доставка курьером (с 09:00 до 21:00)